W piątek, 5 kwietnia br. spotkali się przedstawiciele dwóch gminy, aby oficjalnie nadać rondu znajdującemu się częściowo w Pogórzu u zbiegu dróg powiatowych: ul. Płk. Stanisława Dąbka, ul. Wiejskiej, ul. Szkolnej oraz ul. Kontradmirała Xawerego Czernickiego położonej w gminie Miasta Gdynia nazwę Rondo Honorowych Krwiodawców.

Uchwałą z dnia 24 października 2023 roku nr CI/732/2023 Rady Gminy Kosakowo podjęła decyzje o nadaniu rondu znajdującemu się  nazwy Rondo Honorowych Krwiodawców i tak dziś oficjalnie przedstawiciele krwiodawców, kosakowskiego i gdyńskiego samorządu uroczyście zainaugurowali nadanie nazwy rondu znajdującemu się na styku dwóch gmin. Samorządowcy podziękowali obecnym podczas spotkania krwiodawcą, którzy od wielu lat dzielą się tym cennym płynem. 

Pamiętam jak dziś, jak kilka miesięcy temu zaczęliśmy rozmowy z Klubem Honorowych Krwiodawców, żeby jakiemuś elementowi w gminie Kosakowo nadać tę nazwę. Analizowaliśmy różne lokalizacje, aż w końcu po pewnym czasie przyszła pomysł właśnie na rondo, które jest za naszymi plecami. Oczywiście wiedzieliśmy, że jest to rondo, które jest na styku dwóch gmin, dwóch samorządów, ale jest to fantastyczne uhonorowanie wzajemnej współpracy. Jest to też nawiązanie do takiego wspaniałego aspektu, jakim jest honorowe krwiodawstwo. Jest to pomoc dla drugiego człowieka. Wiemy doskonale, że krwi nie można wyprodukować – tylko oddać. Chyba nie ma cenniejszego daru jaki jeden człowiek może przekazać drugiemu, żeby pomóc ratować zdrowie i życie. Jest to wielki ukłon dla naszych kochanych krwiodawców. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym osobom, które na co dzień bezinteresownie oddają krew. Wiemy, że są osoby naprawdę z imponującymi ilościami oddawanej krwi. Mamy nadzieję, że to rondo będzie takim właśnie podziękowaniem za ich dar serca – mówił wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.