Dokładnie 82 lata temu, 19 września 1939 r. zakończyła się heroiczna bitwa o Kępę Oksywską w obronie Ojczyzny. Niezłomny dowódca Stanisław Dąbek wraz ze swoimi żołnierzami walczył do końca… W dniu śmierci bohaterskiego dowódcy w Gminie Kosakowo przy Obelisku w Mostach upamiętniającym ten tragiczny czas, czczona jest pamięć tych, którzy walczyli za naszą wolność.

Uroczystość upamiętniająca owe wydarzenia rozpoczęła się o godz. 14:00 przy asyście honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Meldunek odebrał Komendant Garnizonu Gdynia komandor porucznik Wojciech Krysiak.
W intencji bohaterów została odprawiona Msza święta polowa, którą celebrował ks. kan. Rafał Dettlaff z parafii w Pierwoszynie, a oprawę muzyczną zapewnił chór Morzanie pod kierownictwem pana Pawła Nodzaka. Pod Obeliskiem, tradycyjnie zostały złożone wieńce przez licznie przybyłe delegacje. Kwiaty składał zastępca wójta gminy Kosakowo, Marcin Kopitzki, delegacja MW na czele z komandorem porucznikiem Wojciechem Krysiakiem oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego. Wśród delegacji z kwiatami pojawili się również przedstawiciele rady powiatu puckiego Anna Wojtunik oraz Jerzy Włudzik. W imieniu Rady Gminy oraz sołtysów wiązankę złożył Józef Melzer. Zarząd Krajowego Związku Piłsudczyków reprezentowali Władysław Paciuch oraz Antoni Wica. Pod Obeliskiem kwiaty złożyli także przedstawiciele stowarzyszeń: ZKP Dębogórze na czele z prezes Danutą Tocke oraz przedstawiciele chóru Morzanie z prezes Ewą Browarczyk oraz chórzystką Dorotą Kowalską. W imieniu kultury kwiaty składała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. A. Necla Anna Paturej oraz dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury Tomasz Świercz.  Wśród delegacji z kwiatami pojawili także przedstawiciele szkół na czele z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami. Komandor podporucznik Andrzej Rejent odczytał Apel Poległych, oddając tym samym hołd i cześć poległym bohaterom na naszej ziemi. Całej uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe z gminnych szkół jak i sztandary licznych stowarzyszeń i związków działających na naszym terenie.

W imieniu Wójta Gminy Kosakowo dziękujemy samorządowcom, stowarzyszeniom, związkom oraz szkołom za liczne przybycie i wspólne uczczenie pamięci bohaterów Kępy Oksywskiej.

Fot. Marcin Krauze