1 września o godzinie 12:00 w kwaterze Żołnierzy Września 1939 gmina Kosakowo oddała hołd ofiarom II wojny światowej, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy złożyli wieńce jako wyraz pamięci wydarzeniom sprzed 84 lat. 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę.
Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne przeciw Polsce bez wypowiedzenia wojny 1 września 1939 roku o godzinie 4.35 nad ranem od zbombardowania Wielunia, który wówczas leżał niedaleko granicy z Rzeszą Niemiecką. Kilkanaście minut później nastąpił ostrzał polskiego wybrzeża z pancernika Schleswig-Holstein.
Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika w ciągu tygodnia.
Druga wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii, który objął zasięgiem działań wojennych trzy kontynenty i pochłonął dziesiątki milionów ofiar. W wyniku II wojny światowej śmierć poniosło blisko 6 milionów obywateli polskich, przede wszystkim wśród ludności cywilnej. Polska poniosła największe straty ludnościowe spośród krajów europejskich, w stosunku do ogólnej liczby ludności przed wybuchem wojny. Działania wojenne na ziemiach polskich toczyły się aż do zakończenia wojny w 1945 roku. Rząd RP na uchodźctwie przez cały okres trwania wrogiej okupacji nie podpisał aktu kapitulacji, a konspiracyjne oddziały ruchu oporu w kraju oraz Polskie Siły Zbrojne na innych frontach walczyły o wolność ojczyzny.
Wrzesień 1939 roku nie był dla Polski dobrym miesiącem, rozpoczęła się kampania wrześniowa, walki w obronie ojczyzny. Mamy dzisiaj deszczową pogodę, nie wszyscy czujemy się komfortowo ale na pewno żołnierze, którzy walczyli i ginęli w obronie Kępy Oksywskiej nie zwracali uwagi na pogodę, tracili zdrowie i życie w warunkach dużo gorszych niż mamy dzisiaj. Czasami można by się zastanowić czemu właściwie się spotykamy przy okazji 1-go września, 19-tego, w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Czy ktokolwiek z Państwa wyobraża sobie żeby nas po tylu latach nie było w takich miejscach jak dzisiaj? Co my byśmy jako społeczeństwo stracili nie kultywując w pamięci tamtych dni i tych wszystkich żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, w wolnej ojczyźnie, żebyśmy mogli bezpiecznie stąpać po naszych lokalnych ziemiach i wieść spokojne życie. Oni takiego życia nie zaznali, oni poświęcili życie dla swoich dzieci i wnuków, dla przyszłej ojczyzny. Tym żołnierzom, w dni takie jak dzisiaj winni jesteśmy szczególną pamięć i uhonorowanie, że tak jak w tej chwili to, że żyjemy możemy zawdzięczać ich największemu poświęceniu. Nigdy więcej wojny – powiedział wójt gminy Kosakowo Marcin Majek
Wiązanki kwiatów złożyli: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim oraz ks. kanonikiem Janem Grzelakiem, delegacja z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, przewodniczący rady Andrzej Śliwiński i Bożena Roszak, w imieniu sołtysów gminy Kosakowo Józef Melzer, w imieniu koła Platformy Obywatelskiej gminy Kosakowo przewodnicząca koła i wiceprzewodnicząca rady powiatu puckiego Anna Wojtunik oraz Mirosław Peliksze, w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo generał brygady związku Władysław Paciuch oraz płk. związku Antoni Wica, w imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej, w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego prezes Aleksandra Pająk, w imieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu zastępca dyrektora Mariusz Pustówka, w imieniu Szkoły Podstawowej w Kosakowie dyrektor Monika Pawlicka, w imieniu Szkoły Podstawowej w Mostach nauczyciel Karolina Kamińska-Marek, w imieniu Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Pogórzu opiekun samorządu Karol Wieczorek, w imieniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dyrektor Małgorzata Borek, w imieniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PEKO dyrektor Tomasz Drozdowski, w imieniu policji – komendant komisariatu w Kosakowie podkomisarz Jarosław Wojtowicz, w imieniu straży gminnej komendant Marcin Wittbrodt i kierownik prewencji Agnieszka Bachorska, w imieniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej prezes Wojciech Pera oraz sekretarz Katarzyna Leszczyńska, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr. 21 w Gdyni kwiaty składa wiceprezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku kmdr porucznik dr Marek Sikorski wraz z delegacją oraz dzieci i młodzież z 13. Kosakowskiej drużyny harcerek Chata im. Krystyny Krahelskiej
Wartę honorową pełnili żołnierze 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.
Zdjęcia: M. Krauze
Źródło: www.gov.pl