Dzisiaj, 25 października br. odbyło się uroczyste otwarcie skweru rekreacyjnego w Dębogórzu. Jest to kolejna pozytywnie zrealizowana inwestycja służąca mieszkańcom gminy Kosakowo i wszystkim gościom, którzy będą odwiedzać to miejsce.

Od dziś oficjalnie, najmłodsi mieszkańcy gminy mogą korzystać z zestawu zabawowego ze zjeżdżalnią, linarium i huśtawką. Na terenie inwestycji powstały cztery stoliki do gier w szachy i chińczyka, zestaw „street workout”, a wszystko uzupełniają elementy małej architektury. Na skwerze wykonano staranne nasadzenia roślin m.in. lipy, klomby z lawendą i ognikiem szkarłatnym oraz umieszczono kilka tablic edukacyjnych o charakterze ekologicznym.

Skwer zlokalizowany jest na skraju miejscowości Dębogórze przy ulicy Pomorskiej, od strony lasu, na działkach, które pierwotnie były niezagospodarowane i stanowiły własność Skarbu Państwa. Dwie z nich zostały przekazane przez Starostę Puckiego za zgodą Wojewody Pomorskiego w formie darowizny na rzecz gminy Kosakowo. 

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od przemówienia wójta gminy Kosakowo, Marcina Majek, który podczas swojej wypowiedzi zaznaczył jak ważny jest to projekt dla sołectwa Dębogórze. Następnie głos zabrali Prezes Stowarzyszenia Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, Zbigniew Chmaruk oraz gospodarz wsi Dębogórze, sołtys i radny Józef Melzer.

Na dzisiejsze otwarcie skweru dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Dębogórzu pod okiem swoich opiekunów i nauczycieli przygotowały wspaniały program artystyczny. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” zaśpiewały piosenkę „Kolorowe listki” oraz wyrecytowały wiersz „Pani Jesień”. Dzieci do występu przygotowali wychowawcy Panie Barbara Przyborowska oraz Magdalena Wądołowska. Następnie układy taneczne do utworów kaszubskich zaprezentowały dzieci z klas I-VII z zespołu „Dębogórskie Kwiatki”. Zespół prowadzi Pani Sabina Pienczke. Po występach wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek wręczył dzieciom drobne upominki. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, a w szczególności dzieciom ze szkoły w Dębogórzu za uświetnienie dzisiejszej uroczystości! 

Projekt pn.: „Budowa skweru w Dębogórzu z fragmentem drogi rowerowej” uzyskał wsparcie ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014 – 2020 – w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014 – 2020 Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej we Władysławowie. Umowa o dofinansowanie z dnia 24.11.2020 r. na kwotę do 300 000 zł