Nieustający konflikt na Ukrainie wymusza na mieszkańcach ucieczkę do innych krajów, w związku z czym, oprócz tych, którzy już przebywają w naszej gminie, napływają cały czas także nowi uchodźcy. Oznacza to, że potrzeby rosną, a zbiórka cały czas funkcjonuje. Obecnie najpotrzebniejsza jest żywność długoterminowa oraz chemia.

Na ten moment na terenie naszej gminy przebywa ponad 600 uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli tu swój azyl i schronienie. Jak pokazały ostanie tygodnie, nasi mieszkańcy stanęli na wysokości zadania, z jednej strony przyjmując uciekających przed wojną Ukraińców, z drugiej, wspierając trwającą od początku konfliktu zbiórkę, za co bardzo dziękujemy. Jednak ta bezcenna pomoc nadal jest potrzebna i w postaci dachu nad głową i najpotrzebniejszych rzeczy jak żywność czy chemia. Stąd zwracamy się o dalsze wsparcie i pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Najpotrzebniejsza żywność:

 • makaron
 • ryż
 • kasza
 • konserwy mięsne, owocowe i warzywne
 • mąka
 • cukier
 • olej
 • przyprawy
 • dżemy
 • słodycze
 • kawa, herbata
 • mleko
 • mleko w proszku dla starszych dzieci
 • woda
 • słoiki z gotowymi obiadami

Zbieramy również środki higieny i chemię, w tym pilnie potrzebne są proszki i płyny do prania. Zbiórka prowadzona jest w hali sprzedaży Przystani Rybackiej w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej 32 i czynna jest w każdy wtorek w godz. 17:00-19:00.  Istnieje możliwość indywidualnego umówienia się z koordynatorem punktu w innym dogodnym dla Państwa terminie pod numerem telefonu 696 486 517.

Ponadto na terenie naszej gminy w dalszym ciągu poszukiwane są osoby mogące przyjąć pod swój dach ukraińskie rodziny uciekające przed wojną. Stąd zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy mają możliwość udzielenia pomocy, do przyjmowania obywateli Ukrainy, których cały czas przybywa. Nikt nie chciałby znaleźć się w tak trudnej sytuacji, jaką jest wojna, tym bardziej bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie i pomoc.