Rada Gminy Kosakowo podczas sesji w dniu 14 kwietnia br. przedłużyła do końca września 2020 roku terminy płatności rat podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, których płatność przypadała w kwietniu, maju lub czerwcu. Kolejna ważna decyzja zapadła 23 kwietnia – rajcy zdecydowali o zwolnieniu od wskazanego podatku tych przedsiębiorców, których obejmuje całkowity zakaz prowadzenia działalności oraz, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

 

Zgodnie z zapowiedziami, stawiamy kolejny krok na drodze pomocy dla lokalnych przedsiębiorców – informuje Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Pierwotnie, w odpowiedzi na liczne pytania postanowiliśmy odroczyć przedsiębiorcom opłaty podatku od nieruchomości za miesiące kwiecień, maj, czerwiec, z terminem płatności aż do końca września bieżącego roku. 23 kwietnia, Rada Gminy Kosakowo postanowiła zaś zwolnić od opłat za ten podatek osoby prowadzące działalność gospodarczą, które obejmuje całkowity zakaz prowadzenia działalności oraz, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Kosakowski samorząd od pierwszych dni narastającego kryzysu spowodowanego narodową kwarantanną, pilnie przygląda się sytuacji oraz analizuje wprowadzanie możliwych rozwiązań wspierających lokalnych przedsiębiorców. Gmina Kosakowo nie pozostaje bierna na dotkliwe konsekwencje odczuwalne szczególne przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Udzielane wsparcie ma  na celu ratowanie kondycji finansowej przedsiębiorstw.

W mocy jest także uchwała Rady Gminy Kosakowo, która zezwala samorządowi odstąpienie od naliczania tzw. opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.

Uchwała, na mocy prawa, wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2020 roku.