We wtorkowe popołudnie 29 listopada br. w Checzy Nordowëch Kaszëbów miało miejsce bardzo przyjemne spotkanie kulturalne. Cała sala po brzegi wypełniła się gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, zastępca wójta Marcin Kopitziki oraz przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński.

Stało się tak za sprawą promocji dwóch najnowszych książek Zygmunta Miszewskiego pt. „Z Rewy na oceany” i „Zasłyszane na kaszubskim brzegu”. Impreza ta stanowiła kulminacyjny punkt projektu pod nazwą „Kaszubskie opowieści z morza i lądu – druk dwóch książek beletrystyki rybackiej realizowanego przez Zrzeszenie kaszubsko-Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze” na lata 2014-2020 wdrażanego przez Północnokaszubską Lokalną Grupę.

Pan Zygmunt Miszewski, od blisko ćwierćwiecza mieszkaniec Mostów, znany jest z realizowanej pasji odkrywania niemal już zapomnianych historii naszej gminy. Tutejsi Kaszubi oraz ich zmagania z nie znoszącym słabości morskim żywiołem to nieodłączny temat jego prac. Tak też było i tym razem.

Spotkanie poprowadziła dyrektorka kosakowskiej biblioteki ‒ Anna Paturej, zaś laudację, utrzymaną w nieco humorystycznej konwencji, wygłosił pracownik tej instytucji ‒ Zdzisław Kryger. Bardzo miłą chwilę stanowił symboliczny chrzest obu książek. Wypowiadając słowa: „Powstałaś z pasji i potrzeby serca. Docieraj wszędzie tam gdzie ciebie oczkują. Sław imię Kaszuby, ciężko pracującego człowieka morza” dokonała tego rewianka ‒  Anna Hennig.

O ogromnym zainteresowaniu obiema książkami świadczy fakt, że większa część ich nakładu natychmiast znalazła się w posiadaniu uczestników spotkania, którzy skorzystali z nadarzającej się okazji na uzyskanie dedykacji autora.