Od dwóch tygodni trwa konflikt zbrojny u naszego wschodniego sąsiada. Sytuacja jest dynamiczna, a co za tym idzie, do Polski przybywa coraz więcej migrantów. Część z nich swój spokojny azyl zalazła już w gminie Kosakowo, gdzie obecnie przebywa blisko 200 migrantów z Ukrainy.

 

Jak pomagamy

Od początku wojny w Ukrainie ruszyliśmy z pomocą humanitarną. W tym celu zorganizowana została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy jak: żywność, woda, medykamenty, artykuły higieniczne czy przemysłowe, ale również odzieży militarnej i umundurowania. Zbiórka prowadzona jest w hali sprzedaży Przystani Rybackiej w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej 32 i czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-20:00.

Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i od początku funkcjonowania zbiórki codziennie dostarczają do naszej bazy najpotrzebniejsze rzeczy. Przywożą chemię, jedzenie, lekarstwa, opatrunki oraz rzeczy militarne. Na ten moment z racji przybywających uchodźców, wzrasta zapotrzebowanie na żywność – mówi Piotr Taczała, koordynator zbiórki w Mechelinkach.

Zbiórka skierowana jest z jednej strony dla przybywających uchodźców, ale w dużej mierze także do Ukraińców walczących o swoją niepodległość. Do teraz na granicę naszego wschodniego sąsiada pojechało już osiem konwojów z busami wypełnionymi żywnością, odzieżą czy środkami medycznymi. Jednak zapotrzebowanie na kolejny asortyment rośnie.

Dochodzą do nas sygnały, że na ten moment najbardziej brakuje elementów polowych, jak np. kuchenek gazowych na kartridże. W Ukrainie w wielu miejscowościach nie ma prądu, więc taki sprzęt jest niezbędny dla tych, którzy tam zostali i walczą – dodaje Piotr Taczała, koordynator zbiórki.

Stąd apelujemy do mieszkańców o nieustającą pomoc. W razie szczegółowych pytań prosimy kontaktować się z koordynatorem zbiórki pod nr tel.: 666 177 780.

 

Aktualne potrzeby:

 1. Mężczyzna – 160 cm wzrostu, rozm. 52-54:
 • Podkoszulka – 2 szt.
 • Koszulka/T-shirt – 3 szt.
 • Bielizna
 • Dres
 • Kurtka wiosenna/jesienna
 • Kaszkiet – 2 szt.
 • Skarpety
 • Buty rozm. 41
 • Kapcie rozm. 41
 1. Kobieta, rozm. 54:
 • Spodnie materiałowe
 • Jeansy
 • Kilka bluz
 • Kurtka wiosenna/jesienna
 • Dres
 • Getry/leginsy
 • Koszulki/T-shirty
 • Bluzki
 • Bielizna
 • Stanik 93 C
 • Adidasy rozm. 42
 • Buty płaskie rozm. 42
 • Kapcie rozm. 42
 1. Chłopiec 13 lat, rozm. 150/160
 • Odzież
 • Buty rozm. 39
 1. Chłopiec 12 lat, rozm. 150
 • Odzież
 • Buty rozm. 38
 1. Kobieta ok. 20 lat, wzrost 150, rozm. L/XL
 • Bielizna
 • Dres
 • Spodenki
 • Leginsy
 • Kurtka wiosenna
 • Bluza rozpinana
 • Bluzki długi rękaw
 • Adidasy rozm. 36
 • Tenisówki rozm. 36
 • Laczki/japonki rozm. 36
 • Skarpety
 1. Kobieta po 50 r.ż., rozm. XXXL
 • Spodnie elegancie
 • Spódnica
 • Sukienka/tunika
 • Kurtka wiosenna
 • Bluza rozpinana
 • Bluzki krótki rękaw
 • Bluzki długi rękaw
 • Bielizna
 • Adidasy rozm. 41
 • Tenisówki/baleriny rozm. 41
 • Laczki rozm.41
 • Kapcie rozm.41
 • Skarpety
 • Rajstopy
 1. Inne, w różnych rozmiarach:
 • szlafroki
 • bluzy polarowe
 • bielizna
 • kapcie

Prosimy, aby odzież była przekazywana w kartonach z podpisem dla kogo jest dedykowana (płeć/rozmiar).

       8. Żywność długoterminowa:

 • makaron
 • ryż
 • konserwy
 • mąka
 • słodycze
 • przyprawy

       9. Pozostałe potrzeby:

 • kuchenki gazowe na kartridże
 • pieluchy
 • podpaski
 • ręczniki
 • pościele
 • kołdry
 • poduszki
 • koce
 • garnki
 • patelnie
 • karimaty

Koordynacja działań

W celu sprawnego prowadzenia działań w tym m.in. lokowania uchodźców w prywatnych kwaterach czy socjalnych mieszkaniach, pomocy w tematach organizacyjnych (dokumenty, psycholog, tłumacz) czy wsparcia zbiórki, powołany został gminny koordynator ds. pomocy dla Ukrainy, który przyjmuje zgłoszenia pod adresem mailowym: pomagamukrainie@kosakowo.pl lub telefonicznie pod nr 798-980-338. Koordynator na bieżąco weryfikuje niezbędne potrzebny i udziela wsparcia osobom chcącym wspomóc naszych wschodnich sąsiadów.

Pomagamy zbierać, segregować i rozwozić wszystkie zebrane rzeczy. Ponadto mamy punkt z pomocą prawną w kosakowskim GOPSie. Dodatkowo nasz Klub Seniora w gminie Kosakowo prowadzi świetlicę dla dzieci z Ukrainy, których rodzice potrzebują coś załatwić. Takie osoby mogą zgłosić potrzebę, żeby dzieci zostały pod opieką seniorów – wyjaśnia Paulina Chyła, gminny koordynator ds. pomocy dla Ukrainy.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kosakowie udziela pomocy w zakresie prawa, daje wsparcie pracownika socjalnego w postaci: pokierowania do innych instytucji pomocowych czy specjalistów, udzielania informacji na temat możliwych do uzyskania świadczeń poza systemem, pomocy społecznej, organizowania pomocy rzeczowej. Po więcej informacji i pomoc należy zgłosić się do GOPSu w Kosakowie na ul. Fiołkową 2b lub skontaktować telefonicznie pod nr 58 620 82 02.

 

Dodatkowo informujemy, że stowarzyszenie OVUM prowadzi bezpłatne poradnictwo prawne, obywatelskie i psychologiczne w językach ukraińskim i rosyjskim. Kontakt ze specjalistami możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 20:00 (czasami po wcześniejszym umówieniu) za pośrednictwem:

 • telefonów +48 58 350-15-15lub +380 947 112 100 ;
 • e-maila biuro@ovum.org.pl;
 • komunikatorów internetowych Skype, Facebook Messenger, WhatsApp lub Zoom.

Więcej informacji na stronie: ovum.org.pl/ukraina.

Z kolei opieka dla dzieci prowadzona przez Klub Seniora w gminie Kosakowo na ul. Żeromskiego 53 w Kosakowie prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00, ale po wcześniejszym umówieniu pobytu dziecka pod nr tel 58 620 82 02.

Jednocześnie przypominamy, że osoby uciekające przed konfliktem przebywające na terenie gminy Kosakowo należy zgłaszać pod adresem: oc@kosakowo.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko i wiek uchodźcy.

 

Niezbędne dokumenty

Wszystkie osoby z Ukrainy, które przekroczyły granicę Polski i zostały na jej terenie,  ale nie mają pieczątki w paszporcie, powinny jak najszybciej rozpocząć procedurę uchodźczą. W tym celu należy zgłosić się do punktu Straży Granicznej w Gdyni, przy ulicy Solidarności 1b. Punkt przyjmuje obywateli Ukrainy od pn.-pt. w godz. 08:00-15:00. Podobny punkt działa także we Władysławowie przy ul. Morskiej 7. Natomiast osoby, które posiadają paszport biometryczny i pieczątkę potwierdzającą przekroczenie granicy mogą zgłosić się do Urzędu Gminy Kosakowo po nadanie numeru PESEL.

Gmina Kosakowo dokłada wszelkich starań, aby pomóc napływającym z Ukrainy migrantom, a działania skierowana są przede wszystkim na zapewnieniu im miejsc zamieszkania oraz zaspokojeniu najpotrzebniejszych potrzeb jak: żywność, ubrania czy artykuły higieniczne. Nie byłoby to możliwe przede wszystkim bez wsparcia mieszkańców, za co bardzo dziękujemy.