10 listopada o godz. 17 w Kosakowskim Centrum Kultury uroczyście rozpoczęła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas której wójt gminy Kosakowo Marcin Majek tradycyjnie wręczył statuetki Złotego Kłosa osobom, które przyczyniają się w rozwój oraz promowanie gminy, jej społeczności oraz kultywują tradycje i wartości patriotyczne. Wyróżnienie statuetką ma charakter symboliczny i wręczane jest od 2005 r. 

W obecności pocztu sztandarowego gminy Kosakowo, Ochotniczej Straży Pożarnej Kosakowo oraz pocztów gminnych szkół podstawowych z Dębogórza, Mostów oraz Pogórza obchody z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęto Mazurkiem Dąbrowskiego odegranym przez Orkiestrę Dętą Gminy Kosakowo pod batutą Zbigniewa Kostrzewskiego. Ze sceny w wykonaniu orkiestry rozbrzmiały także „Legiony”.

W tym roku z rąk wójta statuetkę Złotego Kłosa odebrali Ewa Narloch-Kerszka, Krzysztof Choroś oraz Jarosław Niewiadomski. Sylwetki nagrodzonych osób przedstawiamy poniżej. Złote Kłosy to wyróżnienie o charakterze symbolicznym wręczane za kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych, promowanie gminy, jej społeczności oraz wkład w rozwój przedsiębiorczości. W każdej bowiem społeczności żyją osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do jej rozwoju: kulturalnego, społecznego czy gospodarczego. Historia gminy Kosakowo – ta dawna i ta najnowsza, pisana jest ich imionami, ich dokonaniami. A dziś – w roku obchodów 50-lecia gminy Kosakowo nabiera to nowego wydźwięku.

Tradycyjnie już w trakcie uroczystości zostały wręczone upominki i dyplomy strażakom z  OSP w Kosakowie oraz  druhom z MDP. Minutą ciszy uczczono tragicznie zmarłych strażaków, którzy w ostatnim czasie brali udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych na Pomorzu.

Akademia zakończyła się programem artystycznym w wykonaniu Zespołu Klubu Marynarki Wojennej, który w tym roku obchodzi 20 – lecie istnienia, a w jego skład wchodzą artyści, którzy tworzyli go od podstaw w formacji artystycznej Flotylla.

 

Ewa Narloch-Kerszka to rdzenna mieszkanka gminy Kosakowo. Z wykształcenia i pasji jest artystą plastykiem. Ukończyła orłowskie Liceum Plastyczne oraz gdańską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, grafiką/akwafortą i ceramiką. Prowadzi w Mostach Galerię ,,Grafija” i ART pracownię w jednym, w której prowadzi zajęcia dla dzieci i dla dorosłych. Skupia gminną społeczność, współpracuje z Biblioteką Publiczną Gminy Kosakowo, Klubem Seniora, prowadząc charytatywnie warsztaty. Współpracuje z przedszkolami, szkołami z Gdyni, Kosakowa, Rumi, prowadząc warsztaty plastyczne. Bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych. Jest autorką kilku logotypów nazw wsi naszej gminy oraz Kosakowskiego Centrum Kultury. Salę posiedzeń w Urzędzie Gminy Kosakowo zdobią zdjęcia jej autorstwa. Otwarty niedawno w Mechelinkach ,,Szlak Morskich Głębin” to jej ostatni projekt. Otrzymała wyróżnienie za pracę społeczną i artystyczną na rzecz wsi Mosty, natomiast najważniejszą nagrodą było otrzymanie z rąk Ministra Kultury i Sportu w 2021 roku tytułu Ambasadorki Kultury Pomorza.

 

Krzysztof Choroś – mieszkaniec Mostów urodzony w 1951 r. w Warszawie w rodzinie pokoleniowych warszawiaków  komandor porucznik w stanie spoczynku. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni – kierunek nawigacji oraz pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Piastował stanowiska dowódcze na okrętach ORP Hel i ORP Puck. Po odejściu z Marynarki Wojennej został pierwszym komendantem Straży Miejskiej w Sopocie, którą zorganizował od podstaw jako pierwszą taką instytucją w Trójmieście. Od 1991 roku związany jest z gminą Kosakowo. Jest współredaktorem kosakowskich wydawnictw informacyjnych oraz dzienników i czasopism regionalnych. Współzałożycielem, organizatorem i pierwszym dyrektorem spółki komunalnej PEKO. To założyciel i pierwszy prezes stowarzyszeń żeglarskich w naszej gminie: „Stowarzyszenia Rewska Szkuta” czyli dzisiejszego „Yacht Clubu Rewa” i “Stowarzyszenia Port Mechelinki”.

Był organizatorem pierwszych imprez żeglarskich na terenie gminy, w tym Regat o Puchar Wójta, Regat Przewodniczącego Rady Gminy i innych, które funkcjonują już ponad 10 lat. Był inicjatorem rejsów morskich i survivalowych na Pętlę Żuławską m.in. z młodzieżą kosakowską, z którą zdobył tytuł „Rejs Roku” Polskiego Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Zaangażowany społecznik, aktywny uczestnik wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych.

 

Jarosław Niewiadomski       urodzony w 1965 r. w Toruniu, od 2005 r. mieszkaniec Pierwoszyna. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1977 roku w klubie judo MKS „Zryw” Toruń. Od 1989 roku był związany z Wojskowym Klubem Sportowym „Flota” Gdynia, gdzie jako żołnierz zawodowy reprezentował klub i Wojsko Polskie. W trakcie swojej kariery zdobywał medale na Mistrzostwach Polski Seniorów, był członkiem kadry narodowej seniorów, wielokrotnym Mistrzem Polski Masters, Mistrzem Wojska Polskiego oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy Masters. Jako trener wojskowego pięcioboju morskiego miał istotny wkład w rozwój tej dyscypliny w Wojsku Polskim, jego wychowankowie triumfowali złotym medalem na Światowych Igrzyskach Wojskowych w 2011 roku w Brazylii. Pod koniec kariery sportowej uzyskał uprawnienia trenerskie II klasy i rozpoczął nauczanie dzieci i młodzieży judo, co zaowocowało wychowaniem wielu medalistów Mistrzostw Polski. Od 2005 roku jest związany z gminą Kosakowo, gdzie założył Uczniowski Klub Judo „Mosty”, a jego wychowankowie odnoszą sukcesy, zdobywając najwyższe osiągnięcia. Pasjonuje się sportem, latem czas wolny spędza aktywnie na Cyplu Rewskim, rekreacyjnie trenując kitesurfing. Zimą zabiera swoich zawodników na obóz w góry, doskonaląc judo i naukę snowboardu.

 

fot. STykówka S.Tomaszewska.