1 września punktualnie o godzinie 12, przy kwaterze Obrońców Kępy Oksywskiej w Kosakowie, rozpoczęła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W asyście honorowej Wojska Polskiego, wiązanki kwiatów złożyły delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz organizacji związanych z gminą Kosakowo.

– Druga wojna światowa była ogromną tragedią wielu narodów – mówił podczas uroczystości Marcin Kopitzki, Zastępca Wójta Gminy Kosakowo. – Polski naród, który poniósł największe cierpienia, składa dziś hołd bohaterom, którzy stanęli w obronie Ojczyzny już 1 września 1939 roku. Polacy walczyli do końca, na wielu frontach i kontynentach, aby po sześciu latach zwyciężyć hitlerowskiego tyrana.

Cześć poległym! Nigdy więcej wojny!

Podczas uroczystości, obok Zastępcy Wójta Gminy Kosakowo, wiązanki kwiatów składali: 43. Baza Lotnictwa Morskiego, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdyni, Rada Gminy Kosakowo, Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Kosakowo, ROD im. Obrońców Kępy Oksywskiej, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Dębogórze – Kosakowo, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Mostach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dębogórzu oraz Komisariat Policji w Kosakowie.

Sztandary podczas uroczystości wystawiły: Rada Gminy Kosakowo, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Dębogórze – Kosakowo, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dębogórzu. Wartę honorową pełnili żołnierze 43. BLM.