Kolejna ważna inwestycja w gminie Kosakowo dobiega końca. Prace w zakresie budowy Przedszkola Gminnego w Pogórzu weszły na kolejny końcowy etap. Architektura budynku jest bardzo nowoczesna, jest on zaprojektowany z uwzględnieniem najwyższych standardów zarówno energetycznych, jak i praktycznych w użytkowaniu, również plac zabaw prezentuje się bardzo efektywnie. Do końca stycznie 2024 roku zostanie podany termin rekrutacji do przedszkola i przyjęte dzieci rozpoczną zajęcia od 1 września 2024 roku.

Obecnie wykonywane są następujące prace: kontynuacja montażu osprzętu instalacji wewnętrznej, kontynuacja wykonywania prac drogowych – budowa chodników, kontynuacja wykonywania sufitów podwieszanych, kontynuacja malowania ścian wewnętrznych, kontynuacja urządzenia terenu placu zabaw, kontynuacja wykonywania sceny i amfiteatru – montaż prefabrykowanych elementów widowni, montaż ścianki zielonej ścianki akustycznej, zakończono montaż zewnętrznych elementów dekoracyjnych przy oknach, kontynuacja wykonywania ogrodów deszczowych, zakończono układanie płytek na klatce schodowej przy części kuchennej, trwa montaż wyłazu na poddasze nieużytkowe, zamontowano drzwi do szachtu na parterze i na piętrze, ustawiono i zamontowano wyposażenie kuchni, ustawiono oznakowanie pionowe (w pasie drogowym oraz na terenie przedszkola) oraz wykonano oznakowanie poziome miejsc postojowych dla NPS – z wyłączeniem parkingu od strony placu zabaw, zamontowano i uruchomiono zestaw podnoszenia ciśnienia wody w pom. wodomierza.

Budowa przedszkola publicznego w Pogórzu powoli zmierza do końca. To kolejna inwestycja oświatowa, która jest realizowana w gminie Kosakowo w tej kadencji. Przypomnijmy, że na początku tej kadencji wybudowaliśmy szkołę w Pogórzu. W tym roku otworzyliśmy przedszkole w Mostach, które cieszy się bardzo dobrą opinią i praktycznie wszystkie miejsca są zapełnione. W tej chwili kończymy prace przy przedszkolu w Pogórzu, mamy nadzieję, że cały projekt  spotka się z bardzo ciepłym przyjęciem wszystkich mieszkańców, a szczególnie tych najmłodszych. Wiemy już, że jest bardzo duże zainteresowanie i mamy nadzieję, że to będzie bardzo konkretna odpowiedź na potrzeby szczególnie przedszkolne w naszej gminie. Kolejnym ważnym wyzwaniem będzie budowa szkoły modułowej w Pogórzu i kolejnych inwestycji, które mają zapewnić jak najwięcej miejsc dla uczniów szkoły podstawowej, wierzymy, że sukcesywnie, krok po kroku te inwestycje uda nam się zrealizować – powiedział wójt gminy Kosakowo Marcin Majek

Przypomnijmy, że umowa na budowę przedszkola w Pogórzu przy ul. Kościuszki została podpisana 14 lipca 2022 r. przez wójta gminy Kosakowo z wykonawcą firmą Marbud Sp. z o.o. W związku z tym, że gmina Kosakowo rozwija się bardzo dynamiczne, zwiększa się liczba mieszkańców powoduje to zapotrzebowanie na tego typu inwestycje. Jej koszt to niecałe 22 mln zł, z czego ponad połowę stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Budynek gminnego przedszkola publicznego został zaprojektowany w formie podłużnej bryły ze skrzydłem bocznym jako obiekt dwukondygnacyjny plus poddasze nieużytkowe, niepodpiwniczony, ze stromym dachem wielospadowym i wysokości całkowitej budynku do 10 m. Parterowa część skrzydła głównego budynku od strony północnej, obejmująca strefę wejściową, salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia techniczne, kryta będzie dachem płaskim. W placówce zaprojektowano 2 sale wielofunkcyjne żłobkowe, z możliwością wykorzystania ich również jako przedszkolne oraz 6 sal przedszkolnych, pomieszczenia biurowe, terapeutyczne, higieniczno-sanitarne, salę wielofunkcyjną, zaplecze kuchenne, techniczne oraz magazynowe. Obiekt przewidziano dla ok. 200 dzieci (dla 8 oddziałów przedszkolnych) lub 190 dzieci (dla 6 oddziałów przedszkolnych i 2 oddziałów żłobkowych).