Przerwa od nauki w szkolnych murach jeszcze nigdy nie była tak długa. Za nami dwa miesiące letnich wakacji, ale dzwonek w szkole zamilkł już w połowie marca. O wiele za wcześnie, ale zamknięcie szkół było jedynym wyjściem w okresie ogłoszenia stanu epidemii spowodowanej zagrożeniem koronawirusem. Po blisko półrocznej pauzie, uczniowie wrócili do szkolnych ławek, klasy ponownie ożyły, i choć nauka przebiegać będzie pod ściśle przestrzeganymi rygorami epidemicznymi, wszystkim uczniom już dziś życzymy samych szóstek na świadectwach pod koniec roku szkolnego 2020/2021. Te świadectwa rozdamy już nie w trzech, a w czterech gminnych szkołach podstawowych.

 Chronimy dzieci przed ryzykiem zakażenia koronawirusem

– Rok szkolny 2020/2021 w gminie Kosakowo będzie wyjątkowy pod wieloma względami – zauważa Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Priorytetem jest przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa sanitarnego. To nasz wspólny obowiązek, nie różnimy się w takich zachowaniach od innych gmin w każdym zakątku kraju. Szkoły przygotowały się, aby sprostać wszystkim rygorom i zaleceniom sanitarnym. Na porządku dziennym sale lekcyjne, korytarze i toalety są odkażane, zmagazynowaliśmy na ten cel około 1000 litrów środków odkażających, które gmina zakupiła ze środków własnych i otrzymała z pomocy rządowej. Maseczki ochronne, kolejny dotąd niespotykany w szkołach element towarzyszący nauce, znajdują się w każdej z naszych szkół, także te środki zakupiliśmy sami i otrzymaliśmy z ministerstwa. Chcę zaapelować do uczniów, rodziców i wszystkich pedagogów, aby przestrzegali obowiązujących procedur, które pomogą zachować dobry stan zdrowia.

Inauguracja roku szkolnego w czterech gminnych szkołach podstawowych

Pierwszego września rok szkolny zainaugurowaliśmy w czterech, a nie jak dotychczas trzech szkołach podstawowych – informuje Wójt Marcin Majek. – Nową, czwartą szkołę podstawową w naszej gminie, utworzyliśmy od tego roku szkolnego w Kosakowie, w miejscu byłego gimnazjum. Na pokładzie witamy serdecznie Panią Monikę Pawlicką, dyrektor tej placówki, witamy nauczycieli, a przede wszystkim dzieci, które, czego jestem pewien, pod opieką starannie dobranej kadry pedagogicznej poczują się tu niemal jak w domu. Nowa szkoła w Kosakowie została zmodernizowana z myślą o najmłodszych uczniach, którzy zapełnią aż 21 sal lekcyjnych, do dyspozycji jest bardzo przestronna hala sportowa, wygodne korytarze, pełne zaplecze socjalne.

Szkoła w Pogórzu przeprowadziła się do nowego budynku

Trudno opisać słowami przeskok jakościowy, który dokonał się za sprawą zakończenia budowy i przeprowadzenia szkoły w Pogórzu do nowego budynku – zauważa Marcin Majek. – Po dwóch latach starań, prac projektowych i budowlanych, przy ulicy Szkolnej 15 w Pogórzu otworzyliśmy 1 września nową szkołę podstawową. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, spotkaliśmy się bowiem w gronie reprezentacji uczniów tej placówki, dyrekcji i grona pedagogicznego, dostojnych gości spośród przedstawicieli naszego kosakowskiego samorządu, samorządów ościennych gmin, kuratorium oświaty, byli z nami rzecz jasna przedstawiciele wykonawców inwestycji. Każdy z obecnych podkreślał bardzo innowacyjny charakter nowej szkoły w Pogórzu.

Szkoły w Dębogórzu i Mostach uroczyście pasowały pierwszoklasistów podczas ślubowania

Inauguracja nowego roku szkolnego w Dębogórzu i Mostach zbiegła się z uroczystością ślubowania pierwszoklasistów. Pasowanie na ucznia to bardzo ważny moment w życiu każdego zaczynającego edukację ucznia. W tej podniosłej chwili dzieciom towarzyszyli rodzice oraz wychowawcy, same zaś szlify uczniów pierwszych klas uczniowie otrzymali od dyrekcji szkół oraz Wójta Gminy Kosakowo Marcina Majek oraz Zastępcy Wójta Gminy Kosakowo Marcina Kopitzkiego.

Wszystkim uczniom gminnych szkół – w Dębogórzu, Kosakowie, Mostach i Pogórzu chcemy życzyć samych sukcesów w nauce. Nauczycielom i pedagogom oraz dyrekcjom życzymy powodzenia w osiągnięciu zamierzonych celów wychowawczych. Rodzicom przesyłamy słowa podziękowania za trud wkładany przez ostatnie pół roku w niecodzienną opiekę podczas nauki zdalnej i życzymy zadowolenia z osiągnięć Państwa pociech w obecnym roku szkolnym. Wszystkim, w trudnym czasie, życzymy jak najlepszego zdrowia.

Pobierz plan zajęć z motywem Gminy Kosakowo