Gmina Kosakowo jak wszystkie inne do 20 tysięcy mieszkańców ma możliwość zdobycia dodatkowych środków w zbliżających się wyborach 15 października 2023 r., jeśli frekwencja wyborcza przekroczy 60%. Projekt ma zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w wyborach.

W ostatnich wyborach w 2019 r. średnia frekwencja była najwyższa w historii i wynosiła 61,74%. W gminach do 5 tys. mieszkańców wyniosła 54,36%, od 5 do 10 tys. 56,35%, a 10-20 tys. – 59,97%. Natomiast w gminach z większa liczbą mieszkańców (ponad 500 tys.) była najwyższa i wynosiła 73,44%.

Ogłaszamy kolejny program frekwencyjny, program który zachęci do tego, aby Polacy wzięli udział w wyborach w większej ilości. (…) Dla każdej gminy, która przekroczy frekwencję (podczas wyborów parlamentarnych – PAP) 60%, a ma do 20 tys. mieszkańców – 250 tys. zł na Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe i orkiestry dęte – powiedział minister rolnictwa Robert Telus podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Z kolei obecny na konferencji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przekazał, że każda gmina wielkości do 20 tys. mieszkańców otrzyma 250 tys. zł dodatkowych środków na funkcjonowanie klubu sportowego lub klubów sportowych, jeżeli w takiej gminie jest ich więcej.

W  Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, na której poinformowano, że w każdym powiecie w kraju Ochotnicza Straż Pożarna w gminie do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach, otrzyma 1 mln zł dotacji na modernizację strażnicy.

W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych, ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie „Bitwa o remizy” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rywalizację „Bitwa o remizy” finansują po połowie MSWiA i NFOŚiGW.

• Ochotnicza Straż Pożarna w gminie do 20 tys. mieszkańców może dostać 1 mln zł dotacji na modernizację strażnicy. warunkiem jest najwyższa frekwencja w ramach powiatu. Projekt nie obejmuje miast na prawach powiatu.
  • Pieniądze będą mogły trafić na inwestycje w infrastrukturę przeciwpożarową – remizy, fotowoltaikę, odnawialne źródła energii, docieplenie remiz, sprzęt w remizie w zależności od potrzeb w danej gminie.
  • W gminach, w których nie ma OSP milion złotych będzie można wydać na remont budynku użyteczności publicznej. Tam, gdzie działa kilka jednostek OSP środki mogą zostać podzielone.

To 314 mln zł w całym kraju. Finansujemy ten projekt po połowie – resort spraw wewnętrznych i administracji razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W każdym z 314 powiatów, jedna gmina do 20 tys. mieszkańców uzyska 1 mln zł dofinasowania. Jedynym warunkiem jest najwyższa frekwencja w ramach powiatu – wyjaśnił wiceminister SWiA Maciej Wąsik.

Zachęcamy do aktywnego udziału w wyborach.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl; www.samorzad.infor.pl