„Jeszcze Polska nie zginęła (…)” – pierwsze słowa Hymnu wybrzmiały dziś (8 listopada) punktualnie o godzinie 11.11. W ten uroczysty sposób rozpoczęły się tegoroczne kosakowskie obchody Święta Niepodległości. Uczniowie wszystkich gminnych szkół włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, a młodzież ze szkoły w Pogórzu zaprosiła do wspólnego śpiewania Wójta Marcina Majek oraz wszystkich pracowników urzędu gminy.

Spotkanie przy pomniku Józefa Klebby w Kosakowie, zorganizowali uczniowie i grono pedagogiczne ze szkoły w Pogórzu, za co im gorąco dziękuję – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – O godzinie 11.11. odśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki Hymnu, cieszę się, że tą wyjątkową patriotyczną chwilę mogliśmy spędzić w gronie młodzieży i nauczycieli oraz pracowników naszego urzędu gminy. Było biało-czerwono od flag narodowych, niezwykle uroczyście i serdecznie. Z tego miejsca pragnę podziękować także szkołom w Mostach i w Dębogórzu, które także przyłączyły się do akcji „Szkoła do Hymnu” i wspólnie z nami, choć na odległość zaśpiewały nasz Hymn.

Najbliższe dni przepełnione będą kolejnymi akcentami patriotycznymi, a obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości będą miały wiele wymiarów.

W niedzielę (10 listopada, o godzinie 17) zapraszamy na Galę wręczenia statuetek Złotego Kłosa w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie. Podczas Gali uhonorowane zostaną trzy osoby, zasłużone w działalności na rzecz gminy Kosakowo. W programie znalazł się także występ Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, koncert zespołu ETTA, a także, nawiązujący do patriotycznego charakteru uroczystości – pokaz filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy.

W Święto Niepodległości (poniedziałek), o godzinie 10, w Kościele pw. Antoniego Padewskiego w Kosakowie, zostanie odprawiona msza święta. Po nabożeństwie, przy pomniku Józefa Klebby zostaną złożone wiązanki kwiatów, a tej części obchodów Święta Niepodległości będzie towarzyszyć honorowa asysta Marynarki Wojennej.

O godzinie 11.30. wystartuje główny bieg (10 km) z cyklu Biegów Niepodległościowych. Seria biegów dziecięcych rozpocznie się o godzinie 12.50, start wszystkich zawodów będzie zlokalizowany w Kosakowie.

Organizatorem Biegów Niepodległościowych jest Gmina Kosakowo. Partnerzy: 43. Brygada Lotnictwa Morskiego, The North Event, Instytut Pamięci Narodowej o. Gdańsk.