źródło: siepomaga.pl

Tuż przed Wielkanocą w Szkole Podstawowej w Pogórzu odbędzie się loteria fantowa dla uczniów placówki, której celem będzie wsparcie mieszkanki gminy Kosakowo – Barbary Hernik, która cierpi na chorobę SLA. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na jej leczenie oraz rehabilitację. Pomóc może każdy, a oprócz loterii prowadzona jest również zbiórka na platformie pomocowej.

SLA – te 3 litery, kiedyś nic nie znaczące, dzisiaj dla mieszkanki Pogórza, a jednocześnie matki trójki dzieci i żony, są wyrokiem śmierci. Powoli, dzień po dniu, odbierają sprawność i funkcje życiowe. Teraz wszystkie marzenia mieszkanki gminy Kosakowo i jej rodziny sprowadzają się do jednego – by uwolnić się od cierpienia.

W 2017 roku, kiedy Pani Barbara była w ciąży zdiagnozowano u niej nowotwór tarczycy. Na szczęście szybko przeprowadzona operacja i odpowiednie leczenie spowodowały, że kobieta szybko wróciła do zdrowia, a córeczka Pani Basi i jej męża Pana Pawła, urodziła się zdrowa.

Potem jednak wystąpiły problemy z przełykaniem płynów oraz pokarmów, pojawiły się objawy infekcji dróg oddechowych, wzmożone napięcie mięśniowe, a także bolesne skurcze lewego przedramienia i dłoni. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie  niezwłocznie została poddana licznym badaniom. W listopadzie 2020 roku otrzymała wyniki, które jednoznacznie wykazały poważną, groźną i wciąż nieuleczalną chorobę układu nerwowego – SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Dodatkowo – dyzatrię, dysfagię, niedowład obu kończyn górnych z zanikami mięśni dłoni, niedowład lewej kończyny dolnej i wiele innych bolesnych dolegliwości.

Wszystko postępuje bardzo szybko, a obecnie kobieta nie może już mówić. Wymaga całodobowej opieki i porusza się jedynie na wózku. Nie jest w stanie wykonać nawet najprostszych czynności samoobsługowych – zjeść czy ubrać się.  SLA wysysa z niej nie tylko życie, ale zabiera samodzielność i godność.

Na SLA nie ma leku. Pani Barbarze pomóc może jedynie intensywna rehabilitacja, dalsze leczenie i specjalistyczny sprzęt medyczny. Oprócz tego mieszkanka gminy Kosakowo będzie potrzebowała opieki domowej. Niestety, koszty z każdym dniem się piętrzą, a oszczędności są już na wyczerpaniu. Stąd potrzebna jest niezbędna pomoc i wsparcie finansowe.

W tym celu w kwietniu, jeszcze przed Wielkanocą, w Szkole Podstawowej w Pogórzu odbędzie się specjalna loteria fantowa, w której udział wezmą uczniowie szkoły. Cały dochód z inicjatywy przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitacje Pani Barbary, matki jednej z uczennic placówki. W inicjatywę może przyłączyć się każdy mieszkaniec naszej gminy, przynosząc do szkoły fanty: bony, vouchery, różne gadżety jak książki, płyty czy obrazy. Wspomniane rzeczy można przynosić do portierni – zbiórkę koordynuje Eliza Filipowicz. Podczas loterii będzie można wylicytować również gadżety gminy Kosakowo.

Każdy, kto chciałby pomóc Pani Barbarze, może to zrobić także na platformie: siepomga.pl

źródło: siepomaga.pl