Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Pucku informuje, że zgodnie z obowiązującymi od 24 lutego br. uproszczonymi przepisami dla wwożonych do Polski zwierząt towarzyszących (domowych) z gatunków pies, kot oraz fretka nie wymaga się obecnie okazywania dla nich paszportu przy wjeździe do Polski, na granicy natomiast obowiązuje znakowanie ich mikroczipem oraz zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Po dokonaniu tych czynności zostaje przez urzędowego lekarza weterynarii wystawione urzędowe „pozwolenie na przemieszczanie się zwierzęcia dalej” na terenie Polski.

Jeżeli z jakichś przyczyn czynności te nie zostały przeprowadzone przy przekraczaniu granicy z Polską, właściciel zwierzęcia powinien w celu ich dokonania zgłosić się do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pucku lub do któregoś z wyznaczonych przez niego zakładów leczniczych dla zwierząt – aktualna lista zakładów leczniczych w załączeniu (lista jest też na bieżąco aktualizowana na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii):  

https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/informacje-dla-podroznych-z-ukrainy-nie-posiadajacych-kompletu-dokumentow-weterynaryjnych).

Powyższe procedury obowiązują przy wwożeniu maksymalnie pięciu zwierząt towarzyszących. Sytuacje dotyczące wwozu większej ilości zwierząt są rozpatrywane indywidualnie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pucku – wymagane jest wówczas zgłoszenie się właściciela lub opiekuna tych zwierząt bezpośrednie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pucku.

Wszystkie najważniejsze informacje (także w języku ukraińskim) można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: www.wetgiw.gov.pl.

[pdf-embedder url=”https://gminakosakowo.pl/wp-content/uploads/2022/03/2022-03-24_Rejestr_ZLdZw_Wyznaczone.pdf”]

___________________________________________________________________________________________

aktualizacja 27.07.2023 r. 

Aktualnie obowiązujące zasady dotyczące wwozu zwierząt towarzyszących do Polski z terytorium Ukrainy zostały zamieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/nowe-uproszczone-zasady-wjazdu-osob-przemieszczajacych-sie-z-ukrainy-ze-zwierzetami-domowymi.