W sobotę 23 marca br. włodarze Trójmiasta, Żukowa, Rumi i Kosakowa opowiedzieli o rowerowych planach miast. Nowe stacje Mevo, kilkaset milionów na metropolitalne inwestycje transportowe w nowej perspektywie unijnej, nowe parkingi i drogi rowerowe, a także kampanie rowerowe w miastach – metropolia rozpoczyna nowy sezon rowerowy.

Sobotni briefing poprzedził krótki przejazd rowerowy. Rowerzyści z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Żukowa, Rumi i Kosakowa spotkali się przy Ergo Arenie. Wśród nich Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu oraz Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi oraz Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa. Włodarze podsumowali marcowe statystyki Mevo i opowiedzieli o rowerowych planach miast na najbliższy czas. Na mieszkańców, którzy pod Ergo Arenę przyjechali na rowerach czekały niespodzianki.

Warto dodać, że Mevo stale powiększa się o nowe stacje postoju. Ostatnio informowaliśmy, że w gminie Kosakowo powstało 5, w Gdańsku – 11, a budowa kolejnych 14 zakończy się na przełomie marca i kwietnia. Od początku marca użytkownicy Mevo przejechali 210 tys. km podczas 70 tys. podróży. Większość z nich 74% odbyło się w tygodniu, a nieco ponad 1/4 w weekendy. Użytkownicy systemu najczęściej korzystali z Mevo najczęściej wypożyczane jest między godziną 14:00 a 16:00.

Dołączyliśmy do systemu MEVO w jego drugiej odsłonie. Rower, który wystartował jesienią, cieszy się u w gminie bardzo dużą popularnością. W piątek powstało 5 nowych stacji postoju. Mam nadzieję, że we wszystkich gminach mieszkańcy będą chętnie korzystać z tej opcji transportu nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych przy przejazdach do szkoły czy do pracy – mówił wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

Dzięki metropolitalnym funduszom unijnym w ostatnich latach powstało prawie 120 km nowych dróg rowerowych i parkingi dla ponad 2,5 tysiąca rowerów. Inwestycje rowerowe były realizowane w ramach budowy 26 węzłów przesiadkowych, które sukcesywnie powstają na terenie OMGGS m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim, Rumi, Redzie, Pucki, Tczewie i Wejherowie.

W nowej perspektywie unijnej ponad 720 mln zł dofinansowania trafi na projekty transportowe, w tym prawie 420 mln zł na projekty, w ramach których powstanie infrastruktura rowerowa.

Dwa tygodnie temu metropolitalne samorządy przyjęły Plan Zrównoważonej Mobilności dla OMGGS (tzw. SUMP), który opisuje najważniejsze do zrealizowania działania transportowe w regionie. W Planie znalazły się także szczegółowe wytyczne dot. infrastruktury rowerowej łącznie z mapą istniejących i planowanych tras rowerowych w metropolii.

Źródło: MEVO
Zdjęcia: Konrad Kędzior