Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 17 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie kwarantanny narodowej, która będzie obowiązywała od 28 grudnia do 17 stycznia. W tym czasie nieczynne będą galerie handlowe, wyjątek stanowią sklepy spożywcze, drogerie, apteki, sklepy z książkami i prasą oraz wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe znajdujące się na ich terenie.

fot. Adam Guz (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Nieczynne mają być w tym czasie również obiekty sportowe, wyjątek stanowi uprawianie sportu zawodowo, a także stoki narciarskie. Obostrzeniami zostały objęte także hotele.

W przypadku osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązywała 10 dniowa kwarantanna.

Przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia:

zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie), ograniczenia w transporcie zbiorowym: (50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych), ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2, udział w zgromadzeniach, max. 5 osób, zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji, zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki, ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2, godziny dla seniorów, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00, zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Polski rząd, podobnie jak większość krajów europejskich wprowadza także ograniczenia w noc sylwestrową. Z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątek będą stanowiły niezbędne cele służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Więcej informacji znajdziemy na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-etap-odpowiedzialnosci-i-wprowadzamy-dodatkowe-ograniczenia