W tym roku w gminie Kosakowo podpisano kolejną umowę na budowę przedszkola gminnego. Tym razem nowa placówka powstanie w Pogórzu, a miejsce w niej znajdzie blisko 200 dzieci. Koszt inwestycji to prawie 22 mln zł.

Kolejna, długo wyczekiwana inwestycja weszła w kluczową fazę. W czwartek 14 lipca br. wójt gminy Kosakowo podpisał umowę z firmą wykonawczą Marbud Sp. z o.o. na budowę przedszkola w Pogórzu przy ulicy Kościuszki. To druga placówka budowana z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy i ich rodzicach w tym roku. Powodem jej powstania są przede wszystkim rozwój gminy, coraz więcej mieszkańców oraz zapotrzebowanie na tego typu inwestycje.

Gmina Kosakowo z racji swojej lokalizacji, czyli położenia blisko Trójmiasta, bardzo dynamicznie się rozwija. Mamy stały napływ nowych mieszkańców i nieustanny napływ młodych rodzin, które mają dzieci i to zapotrzebowanie na miejsca w placówkach oświatowych, czyli w szkołach i przedszkolach jest coraz większe. Do tej pory w gminie funkcjonowało tylko jedno przedszkole z prawdziwego zdarzenia umiejscowione w Dębogórzu, gdzie przebywa blisko 200 dzieci, a to stanowczo za mało. Stąd podpisana już druga w tym roku umowa na budowę tego typu placówki, co jest bardzo istotne, gdyż w najbliższych latach gmina nadal będzie się rozwijać, a co za tym idzie, liczba mieszkańców będzie rosła – wyjaśnia Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Budynek gminnego przedszkola publicznego został zaprojektowany w formie podłużnej bryły ze skrzydłem bocznym jako obiekt dwukondygnacyjny plus poddasze nieużytkowe, niepodpiwniczony, ze stromym dachem wielospadowym i wysokości całkowitej budynku do 10 m. Parterowa część skrzydła głównego budynku od strony północnej, obejmująca strefę wejściową, salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia techniczne, kryta będzie dachem płaskim. W placówce zaprojektowano 2 sale wielofunkcyjne żłobkowe, z możliwością wykorzystania ich również jako przedszkolne oraz 6 sal przedszkolnych, pomieszczenia biurowe, terapeutyczne, higieniczno-sanitarne, salę wielofunkcyjną, zaplecze kuchenne, techniczne oraz magazynowe. Obiekt przewidziano dla ok. 200 dzieci (dla 8 oddziałów przedszkolnych) lub 190 dzieci (dla 6 oddziałów przedszkolnych i 2 oddziałów żłobkowych).

Nowoczesny i funkcjonalnym budynek zbudowany zostanie w zabudowie wolnostojącej wraz z zagospodarowaniem terenu czyli parkingami, placami zabaw, wiatą śmietnikową oraz ciągiem pieszo-rowerowym. Ponadto gmina zrealizuje powstanie nowej drogi dojazdowej do placówki. Prace związane z realizacją przedszkola gminnego mają ruszyć w najbliższych dniach.

W najbliższym czasie budowa inwestycji zostanie zgłoszona do nadzoru budowlanego, następnie teren zostanie przygotowany do rozpoczęcia budowy. Na początek ruszą prace archeologiczne, które wstępnie zaplanowano na poniedziałek 18 lipca br. W tym roku firma planuje zrealizować 50 % tzw. stanu surowego. Z kolei na kompletną realizację inwestycji firma ma 18 miesięcy – informuje Bogusława Marcinkiewicz, prezes firmy wykonawczej.

Jak wynika z umowy placówka ma być gotowa na początku 2024 roku, a jej koszt to niecałe 22 mln zł, z czego ponad połowę stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Warto dodać, że to kolejne przedszkole gminne, którego realizacja rozpocznie się w tym roku. Przypomnijmy w lutym podpisano umowę na budowę przedszkola w Mostach, które według planów realizacji ma być gotowe na wiosnę 2023 roku. Obie placówki wpisują się w długoletnią prognozę inwestycyjną zaplanowaną w gminie Kosakowo.