AKTUALIZACJA (16 marca 15:00)
Gminny Punkt zbiórki prowadzony na rzecz wsparcia Ukrainy od 16 marca br. będzie czynny w nowych godzinach 👇🏻.
Dary będą przyjmowane w hali sprzedaży Przystani Rybackiej w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej 32 w godzinach:
▶️ 15:00- 17:00 od poniedziałku do czwartku
▶️ 14:00 – 16:00 w piątek.
AKTUALIZACJA (4 marca, 11:30)

‼️Pilnie potrzebne jest:

 

➡️plastry rozgrzewające

➡️kuchenki gazowe na kartusze

➡️ środki medyczne: bandaże elastyczne, chusty opatrunkowe, kompresy i gazy jałowe, opaski dziane i uciskowe, kompresy uciskowe, środki odkażające, termiczne koce ratunkowe, nożyczki; apteczki, zestawy pierwszej pomocy – apteczki lub ich wyposażenie, ampułki soli fizjologicznej, witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie,

➡️  ciepła, męska odzież wierzchnia w kolorach moro czy czarnych (nic jaskrawego),

➡️  umundurowanie bez polskich emblematów,

➡️  czarna folia budowlana,

➡️  sieci rybackie.
Dary dla uchodźców zbieramy w gminnym punkcie zbiórki w hali sprzedaży 𝐏𝐫𝐳𝐲𝐬𝐭𝐚𝐧𝐢 𝐑𝐲𝐛𝐚𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐰 𝐌𝐞𝐜𝐡𝐞𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚𝐜𝐡 (ul. Nadmorska 32).
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 𝟏𝟐.𝟎𝟎 – 𝟐𝟎.𝟎𝟎.
W sprawie chęci zadeklarowania pomocy zapraszamy do kontaktu:
📧 pomagamukrainie@kosakowo.pl
☎ 664 928 121
🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱 🇺🇦 🇵🇱

 

Po fali olbrzymiej pomocy, która zalała Polskę w minionych dniach (dzięki otwartości serc i zjednoczeniu się w chęci niesienia pomocy) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o zorganizowane i celowe zbiórki. Pierwsze potrzeby uchodźców zostały zabezpieczone, w ślad za tym należy odpowiedzieć na potrzeby ukraińskiego wojska i te obywatelskie, które są w dalszym ciągu niezabezpieczone.

Udostępniamy gminny punkt zbiórki rzeczy potrzebnych Ukrainie, który dziś 28 lutego br. czynny będzie w godzinach 17 – 20 w hali sprzedaży Przystani Rybackiej w Mechelinkach (ul. Nadmorska 32). W kolejnych dniach będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 20.00.

Poniżej przedstawiamy listę artykułów zbieranych w gminnym punkcie w Mechelinkach.

____________

Wszystkie osoby, które mają do zaoferowania swoją pomoc w jakiejkolwiek postaci prosimy o kontakt:

pomagamukrainie@kosakowo.pl

664 928 121

____________

Gmina przygotowała 5 mieszkań (4 w Pogórzu, jedno w Dębogórzu-Wybudowaniu), które czekają na pierwszych uchodźców. Są to osoby, które przeszły przez jeden z punktów recepcyjnych i są kierowane do nas przez wojewodę pomorskiego koordynującego ich pobyt na terenie województwa. Część rzeczy ze zbiórki (lista poniżej) zabezpieczy potrzeby osób, które się w tych mieszkaniach zakwaterują. Gdy będziemy znali ich konkretne potrzeby – odpowiednio zaktualizujemy listę.

____________

Ochotnicza Straż Pożarna w Kosakowie deklaruje pomoc w zakresie transportu ludzi oraz sprzętu – jeśli ktoś z mieszkańców udziela pomocy z własnej inicjatywy, może liczyć na wsparcie OSP w ww. zakresie. O kontakt w tej sprawie prosimy pod wskazanym numerem telefonu (664-928-121) lub mailem (pomagamukrainie@kosakowo.pl).

____________

Do dyspozycji osób ukraińsko- i rosyjskojęzycznych jest również tłumacz oraz prawnik. 

Klub seniora oferuje z kolei wsparcie dla rodziców ukraińskich dzieci poprzez opiekę nad najmłodszymi tak, by ich rodzice mogli zorganizować potrzebne do życia aspekty.

We wszelkich sprawach związanych z pomocą humanitarną prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z gminnym koordynatorem pomocy Ukrainie.

____________

Lista potrzeb

W gminnym punkcie w Mechelinkach zbieramy:

środki medyczne: bandaże elastyczne, chusty opatrunkowe, kompresy i gazy jałowe, opaski dziane i uciskowe, kompresy uciskowe, środki odkażające, termiczne koce ratunkowe, nożyczki; apteczki, zestawy pierwszej pomocy – apteczki lub ich wyposażenie, ampułki soli fizjologicznej, witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie;

żywność: woda, mleko modyfikowane dla dzieci, jedzenie w słoiczkach, wafle i suche pieczywo, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, olej, cukier, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, suszone owoce, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta i szczoteczka do zębów, grzebienie/szczotki do włosów, chusteczki suche i mokre, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci;

pozostałe:

latarki, power banki, baterie, świece;

3 lodówki, 5 pralek, 

kartony, taśmy pakowe,

niezbędne wyposażenia kuchni: garnki (na kilka kuchenek gazowych i jedną indukcyjną), czajniki, sztućce, talerze, kubki, miski,

ręczniki (nowe), pościele (nowe), koce, śpiwory, karimaty,

torby podróżne oraz walizki.

UWAGA:

 • Nie przyjmujemy ubrań, wyjątkiem są ciepłe kurtki i nowa bielizna damska, męska, dziecięca;
 • Prosimy o pakowanie produktów z różnych kategorii osobno – pogrupowanych, najlepiej w kartony – ich najbardziej brakuje.

Zbiórki finansowe

Zainteresowanym, którzy chcieliby okazać pomoc finansową Ukrainie polecamy zweryfikowane zbiórki wspierające wojsko oraz ludność cywilną dotkniętą konfliktem na Ukrainie, m.in.

 • CARITAS POLSKA

Numer konta do wpłat tradycyjnych:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 SWIFT: BPKOPLPW

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 SWIFT: BIGBPLPW

Tytułem: UKRAINA

 • FUNDACJA SIEPOMAGA (zbiórka internetowa)

siepomaga.pl/ukraina

 • FUNDACJA GDAŃSKA (zbiórka internetowa oraz na konto)

https://www.facebook.com/FundacjaGdanska

Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445 Tytuł: Gdańsk Pomaga Ukrainie

Bezpłatna komunikacja miejsca

Od poniedziałku, 28 lutego br. do odwołania uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Do podróży wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską wprowadziły także gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związki Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej.

Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy 

W tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 1 działa zorganizowany przez wojewodę pomorskiego punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Dyżury pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku trwają codziennie w godz. 8-20.

Funkcjonuje także całodobowa, specjalna infolinia dla uchodźców:

 • 734 – 117 -307
 • infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl

Osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, mogą uzyskać informacje o:

 • możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez wojewodę pomorskiego
 • adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości)
 • kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.

 

Pomoc dla obywateli Ukrainy z Urzędu ds. Cudzoziemców

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię skierowaną do osób potrzebującym pomocy. Pod numerem +48 47 721 75 75 można uzyskać informacje o punktach recepcyjnych, warunkach, zasadach wjazdu, pobytu na terenie Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię +48 22 523 88 80 dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.

 • Całodobowa, specjalna infolinia dla uchodźców 734 – 117 – 307
 • infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl