Posiadanie psa nie tylko przynosi wiele radości i satysfakcji, ale także obowiązków. Zobowiązuje ono właściciela zwierzęcia do dbania o środowisko. Sprzątanie po psie to nie tylko przejaw dobrego wychowania i kultury osobistej, ale też przestrzegania prawa.

Sprzątanie nieczystości po psie jest obowiązkiem opiekuna czworonoga. Każdy kto zlekceważy ten obowiązek, naraża się na mandat w wysokości do 500 zł. Nie wstydźmy się być świadomymi i kulturalnymi przewodnikami psów. Jeśli wychodzimy na spacer z czworonogiem, weźmy ze sobą woreczek bądź papierową torebkę i użyjmy go. Edukujmy też innych. Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy inny właściciel nie sprząta po swoim pupilu, kulturalnie i spokojnie zwróćmy uwagę i zaproponujmy woreczek. Być może w ten sposób okolica, w której mieszkamy będzie czystsza, zmniejszy się ryzyko zakażenia chorobami, nie tylko dla twojego psa, ale też dla twojego dziecka i ciebie.

Gmina do tej pory zamontowała na swoim terenie ponad 100 koszy na psie odchody i z roku na rok stara się, aby ich ilość była coraz większa. Pojemniki te są koloru zielonego, z odpowiednim oznakowaniem. Właściciele i opiekunowie psów mogą również wrzucać zebrane po swoich pupilach odchody do zwykłych koszy ulicznych, o ile są one umieszczone w torebce foliowej czy papierowej. 

Dziękujemy wszystkim, którzy na co dzień wywiązują się z obowiązku sprzątania po swoim pupilu, a przy okazji zachęcamy do tego mieszkańców, którzy do tej pory nie przywiązywali uwagi do zanieczyszczania terenów publicznych.