21 września (w sobotę) zapraszamy do Dębogórza i okolic, na niecodzienne wydarzenie. W ramach upamiętnienia 80. rocznicy bohaterskiej Obrony Kępy Oksywskiej, gdański oddział IPN, Stowarzyszenie „Wybrzeże 1939.pl” oraz Wójt Gminy Kosakowo, zorganizują grę terenową i piknik historyczny „Śladami Obrońców Kępy Oksywskiej. Wrzesień 1939”.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (21 września) o godzinie 9, przy Domu Kaszubskim w Dębogórzu (ul. Pomorska 18). Uczestników gry terenowej zapraszamy na zbiórkę w miarę możliwości o godz. 8.30. 

– Do udziału w grze terenowej zgłosiło się blisko stu uczestników, wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie zarówno młodzieży szkolnej jak i starszych mieszkańców gminy Kosakowo – mówi Michał Przysiecki, Radny Gminy, jeden z koordynatorów wydarzenia. – Podczas gry terenowej, pokonamy leśne szlaki wokół Dębogórza i okolic, które ściśle związane są z bohaterską Obroną Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku. W centrum Dębogórza zaś zaplanowaliśmy prelekcję, elementy rekonstrukcji historycznej oraz mobilną wystawę Wybrzeże1939.pl. Celem Gry jest upowszechnianie wiedzy na temat walk na terenie Kępy Oksywskiej w 1939 r. To kolejne wydarzenie na terenie Gminy Kosakowo wpisujące się w obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Zapraszam do udziału.Szczegółowy harmonogram gry terenowej i pikniku historycznego „Śladami Obrońców Kępy Oksywskiej. Wrzesień 1939”.

9.00 – powitanie zebranych

9.10 – odprawa uczestników gry terenowej (podział na grupy, zapoznanie z trasą marszu, przydział zadań do wykonania)

9.20/9.40 – prelekcja na temat obrony Kępy Oksywskiej w 1939 r. (Sebastian Draga–Wybrzeże 1939.pl)

Od 9.45 – wymarsz poszczególnych grup w „teren”, wg ustalonej kolejności

13.30/15.00 – posiłek regeneracyjny, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie gry terenowej

16.00/18.00 – zajęcia dla dzieci (Sebastian Draga–Wybrzeże 1939.pl)

Podczas wydarzenia będzie możliwość zwiedzania mobilnej wystawy Wybrzeże1939.pl