Szanowni Państwo,

inicjatywa organizacji wydarzenia pod nazwą Karuzela rozmaitości, czyli targ cudeniek w swoim założeniu miała poprzez współpracę stanowić wsparcie dla oddolnej inicjatywy mieszkańców. Miała wesprzeć ją pod kątem organizacyjnym, do czego zmierzały działania samorządu we współpracy z Kosakowskim Centrum Kultury. W trakcie prowadzonych w tym kierunku rozmów nie doszło jednak do porozumienia z jej organizatorem, w efekcie czego w Kosakowie powstały dwa różne wydarzenia: wspomniana Karuzela (pchli targ organizowany przez gminną instytucję kultury) oraz Wyprzedaż garażowa. Sytuacja ta okazała się jednak źródłem sporu i konfliktów, co stanowi odwrotność tego, czym idea w zamyśle była. Wobec obserwowanych wzmacniających się w ostatnim czasie tak znaczących antagonizmów, które są ostatnią rzeczą potrzebną nam – mieszkańcom gminy Kosakowo oraz w świadomym wyborze, by ich nie pogłębiać podjęliśmy decyzję o zaniechaniu organizacji wydarzenia pod nazwą Karuzela rozmaitości, czyli targ cudeniek.

Ważnym jest dla nas – włodarzy gminy Kosakowo – by każdy czuł się tu dobrze, jak u siebie i miał przestrzeń do realizacji swoich inicjatyw. A zadaniem gminy jest je wspierać i właśnie tak rozumiemy jako samorządowcy naszą misję wobec osób, które pokochały i wybrały właśnie to miejsce – gminę Kosakowo – do życia. Wsłuchując się w głos mieszkańców i szukając rozwiązań ponad podziałami nie boimy się wycofać z czegoś, co budzi tak wielkie kontrowersje i buduje podziały wśród naszych mieszkańców, wprowadzając do przestrzeni publicznej wiele niepotrzebnych, negatywnych emocji. Naszym zadaniem jest nie dzielenie, a budowanie między mieszkańcami połączeń oraz znajdowanie takich przestrzeni, w których mogą współpracować, a nie się poróżniać. Nasze siły chcemy kierować we wsparcie tych inicjatyw, które są na nie otwarte i które go potrzebują. W związku z powyższym będziemy wspierać w dalszym ciągu te, które cieszyły się dotychczas sporą popularnością wśród mieszkańców i wystawców oraz wszelkie nowe.

Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek