Święto Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – piknik lotniczy

W sobotę, 13 lipca 2019 roku, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, odbędzie się Piknik Lotniczy, w trakcie którego, na oksywskim niebie, zobaczyć będzie można, w dynamicznym pokazie, kilkanaście samolotów i śmigłowców eksploatowanych w Wojsku Polskim. Okazją do zorganizowania spotkania miłośników lotnictwa i zaproszenia wszystkich, których interesuje służba lotników morskich jest, przypadające na ten rok, 25 lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i przypadające dwa dni później jej Święto.

W przeddzień uroczystości, 12 lipca 2019 roku, w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Lotników Morskich. W sobotę, 13 lipca, brama lotniska w Gdyni-Babich Dołach, od ulicy Zielonej (tzw. „papieska”), otwarta zostanie o godzinie 9.30. Tą drogą, do miejsca pokazów, będzie się można dostać tylko pieszo i rowerem. Dla rowerów przygotowaliśmy specjalny parking, przed strefą pikniku. Bramę papieską i strefę pikniku dzieli przestrzeń około 2,5 km, prosimy o uwzględnienie tego faktu w planowaniu pobytu na pikniku. Do strefy pikniku będzie się można dostać bezpośrednio, specjalnie dedykowaną linią autobusową nr 300 ZKM Gdynia, której pierwszym przystankiem będzie Dworzec Główny PKP w Gdyni. Autobusy będą kursowały po trasie: pl. Konstytucji (PKP Gdynia) – ul. Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego – ul. Derdowskiego (Kosakowo) – urząd Gminy Kosakowo – Pierwoszyno – strefa pikniku, z częstotliwością 5-10 minut. Linia nr 300 jest linia taryfową i zatrzymuje się na każdym przystanku ZKM wzdłuż trasy.

O godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta zbiórka, w trakcie której nastąpi wręczenie sztandaru dla dowództwa BLMW. Po zakończeniu zbiórki będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Od 13.00 rozpocznie się dynamiczny pokaz w powietrzu, a na niebie oksywskiego lotniska zobaczymy m. in. Zespół Biało – Czerwone Iskry, w pełnym, sześciosamolotowym składzie, a także F-16, Su-22 i Mi-24. Swój kunszt zaprezentują także piloci BLMW, w dynamicznym pokazie śmigłowców W-3WARM, SH-2G i Mi-14PŁ. Już od godziny 9.30, na ziemi, zobaczyć będzie można kilkanaście statków powietrznych z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego eksploatowanego w bazach lotnictwa morskiego i zabezpieczającego operacje lotnicze, a także sprzętu z innych, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Tuż obok samolotów I śmigłowców na pasie oksywskiego lotniska „zaparkują” wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Newa, wyrzutnia rakiet obrony wybrzeża NSM, radar mobilny, pojazd saperski Topola-S, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, mobilny punkt kontroli granicznej,  wóz gaśniczy, radiowóz i inne. To sprzęt eksploatowany m. in. przez Morska Jednostkę Rakietową, Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni, 8. Koszaliński pułk przeciwlotniczy, 43. Batalion saperów, Morski Oddział Straży Granicznej z Gdańska, Komendę Miejską Policji w Gdyni, Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 3 w Gdyni, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nie zabraknie także stoisk Agencji Mienia Wojskowego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wyposażenie jednostki zaprezentują także żołnierze wojsk specjalnych z Formozy. Będziemy mogli także „poflirtować” z historią. Pierwsza okazja to możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30 tych XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością, zaprzyjaźnionego z BLMW, puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel – rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga. Z pewnością będzie co oglądać! Na miejscu będzie można coś zjeść kosztując specjały serwowane przez foodtrucki w strefie gastronomicznej.

Pokazy zakończą się o 16.30, jednak, dla wchodzących i wjeżdżających rowerem, od strony ulicy Zielonej, brama lotniska zostanie zamknięta już o 15.00. Ok. 14.30 nastąpią ostatnie odjazdy autobusów z przystanku PKP Gdynia Główna w kierunku lotniska, natomiast ostatnie kursy powrotne odbędą się ok. 17.00.

W procesie przygotowań do Pikniku zainicjowaliśmy cykl spotkań z Prezydentem Miasta Gdynia oraz zawiązaliśmy współpracę z Fundacją Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303, w organizacji czynnie wsparł nas również Port Gdynia S. A..

 

Przed wyruszeniem na Piknik warto zapamiętać:

  • Doświadczenie uczy, że ulica Zielona, prowadząca do bramy „papieskiej” może być zakorkowana. Pamiętać należy, że samochód i tak trzeba będzie pozostawić na parkingu przez bramą, by dojść na teren pokazów – ok 2,5 km. Dlatego rekomendujemy, jako najlepszy sposób dotarcia bezpośrednio do strefy pikniku, skorzystanie ze specjalnie dedykowanej linii autobusowej ZKM Gdynia. Autobusy kursować będą z dworca Gdynia Główna do miejsca pikniku
  • Nisko przelatujące samoloty odrzutowe to hałas – warto zadbać o słuch, szczególnie u dzieci
  • Piknik to wielogodzinna impreza, zadbajmy o wygodne buty i nawadnianie organizmu
  • Na lotnisku będzie strefa gastronomiczna, oferująca jedzenie I napoje
  • W przypadku upału z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz krem do opalania z wysokim filtrem
  • Warto pomyśleć o kurtce lub płaszczu przeciwdeszczowym
  • Nie zabierajmy na pokazy wypchanego portfela i wartościowych przedmiotów, wystarczy dowód osobisty, gotówka
  • Warto ściągnąć na telefon mapę lotniska (dostępna na stronie poniżej oraz na Facebooku), co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie pikniku

Pokazy lotnicze to niezapomniane przeżycie. Dynamiczna prezentacja umiejętności pilotów nad płytą oksywskiego lotniska, samoloty i śmigłowce stojące na ziemi, do których można zajrzeć, usiąść za sterami, porozmawiać z ich załogami, samochody i specjalistyczny sprzęt wojskowy – słowem coś co tygrysy lubią najbardziej! Warto jednak pamiętać, że dla bezpieczeństwa załóg i współuczestników pikniku na lotnisko nie można wnosić żadnych napojów alkoholowych, niebezpiecznych narzędzi czy balonów. Nie jest to miejsce także dla dronów, czy innych swobodnie latających zabawek. Zakazane jest posługiwanie się wskaźnikami laserowymi, które mogłyby oślepić pilotów. Niestety, nie możemy również pozwolić na wejście psom i innym zwierzętom domowym, które zaniepokojone sporym hałasem mogłyby uciekać i stwarzać zagrożenie.  Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i współuczestników tego lotniczego święta.

* * *

Pod koniec ubiegłego roku żołnierze Dowództwa Brygady na zebraniu żołnierskim wyrazili chęć, by Dowództwo Brygady uzyskało sztandar wojskowy. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwą przychylnością i gotowością wsparcia przez środowisko byłych lotników morskich. Celem jej realizacji zawiązał się Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru składający się z przedstawicieli stowarzyszeń byłych żołnierzy, a w szczególności „Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa”, „Morskiego klubu Gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP” oraz byłych dowódców Brygady Lotnictwa MW i władz samorządowych. Aby wypełnić przyjęte zobowiązanie Komitet postanowił zebrać niezbędne środki finansowe z dobrowolnych wpłat. Zgodę na ufundowanie sztandaru wyraził Minister Obrony Narodowej w dniu 9 stycznia 2019 roku.