Data 1 września przede wszystkim kojarzy się z początkiem roku szkolnego, ale jest to również termin, w którym w 1939 roku na terenach naszej gminy odbywały się jedne z najkrwawszych walk o Kępę Oksywską. Na cześć pamięci o poległych, co roku 1 września samorządowcy i mieszkańcy gminy spotykają się w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku, przy cmentarzu parafialnym w Kosakowie, aby oddać hołd bohaterom tamtych dni. W środę, 31 sierpnia br. przed wejściem do kwatery stanęła tablica z opisem historii żołnierskich mogił.

Materiał powstał dzięki współpracy z mieszkańcem gminy Kosakowo Sebastianem Dragą, który jest również posiadaczem mobilnej wystawy „Wybrzeże1939.pl” poświęconej obronie wybrzeża w 1939 roku. Zbiory Pana Sebastiana mogliśmy oglądać m.in. 28 sierpnia br. w siedzibie Kosakowskiego Centrum Kultury w Pierwoszynie.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią tablicy, którą zamieszczamy poniżej i do odwiedzin Kwatery Żołnierzy Września 1939 roku w Kosakowie.