Dziś, w sobotę 8 maja odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie w kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. przy cmentarzu parafialnym w Kosakowie.

Dokładnie 76 lat temu, 8 maja 1945 roku umilkły ostatnie strzały w toczącej się od 1939 roku drugiej wojnie światowej. W rocznicę Dnia Zwycięstwa spotykaliśmy się w tym symbolicznym miejscu, aby oddać cześć i hołd walczącym o wolność spoczywającym tu 120 żołnierzom. Wójt gminy Kosakowo wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz podziękował za udział w uroczystościach wszystkim samorządowcom, zebranym gościom, pocztom sztandarowym oraz 13. Kosakowskiej Drużynie Harcerek Chata, która zapewniła asystę pod kwaterą. Modlitwę w intencji poległych poprowadził ks. kanonik Jan Grzelak.

Wiązankę złożyli: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim oraz ks. kanonikiem Janem Grzelakiem, delegacja z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński wraz z radnymi Bożeną Roszak oraz Michałem Przysieckim, sołtys Mostów Alina Merchel, sołtys Dębogórza Józef Melzer, sołtys Rewy Jacek Hennig, w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo Władysław Paciuch, w imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej wraz z przedstawicielem Kosakowskiego Centrum Kultury, w imieniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dyrektor Małgorzata Borek, w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego prezes Danuta Tocke, w imieniu gminnych instytucji oświatowych dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosakowie Monika Pawlicka, w imieniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej Wojciech Pera i Antoni Horabik oraz w imieniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PEKO dyrektor Zdzisław Jaroni.