Chociaż sposoby troski o środowisko wydają się powszechnie znane, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ mogą mieć dla ziemi nasze indywidualne działania. Nie wszyscy również wiedzą, jakie oszczędności i korzyści dla naszej planety niosą pozornie mało znaczące nawyki, takie jak gaszenie światła czy zakręcanie kranu.

Poniżej przedstawiamy 10 sposobów ochrony środowiska, które warto wdrożyć w swoją codzienność:

1. Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Staraj się brać raczej krótki prysznic niż kąpiel i dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!

2. Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię!

3. Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

4. Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!

5. Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!

6. Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Czy produkty te są oznakowane symbolami, które świadczą o ich wpływie na środowisko naturalne (np. opakowanie nadające się do recyklingu, produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej, nie testowane na zwierzętach itp.). Rezygnuj z zakupu produktów, które są Ci zbędne. Będąc świadomym konsumentem, chronisz środowisko naturalne!

7. Zacznij segregować odpady w domu. W ten sposób ograniczasz ich ilość. Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.

8. Jeśli nie korzystasz już ze swoich ubrań, zabawek, gier, książek – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność i przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego.

9. Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie, gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!

10. Zużyte sprzęty elektroniczne i odpady niebezpieczne zanieś do specjalnych punktów zbiórki takich odpadów (tzw. PZON). Nie wyrzucaj ich do śmieci zmieszanych!