Za nami coroczne święto plonów czyli dożynki gminne, które po raz kolejny odbyły się w Kosakowie. W ramach wydarzenia rolnicy dziękowali za plony, sołtysi zapraszali do swoich namiotów, dzieci miały okazję skorzystać z dmuchańców, a muzycznie wszystkich przybyłych mieszkańców oraz gości do zabawy zagrzewał m.in. zespół Long & Junior. 

W sobotę, 3 września br. dokładnie o godz. 13.30 z Pierwoszyna wyruszył dożynkowy korowód kierując się do Kosakowa, aby tam wspólnie rozpocząć najważniejsze święto wszystkich rolników, sadowników, ogrodników jak i rybaków. O godz. 14:00 uroczystość  rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną przez ks. kanonika Jana Grzelaka, proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego w Kosakowie, oraz ks. Andrzeja Bukowskiego, wikariusza z gdyńskiej parafii. O muzyczną oprawę mszy zadbał Zespół Kosakowianie z ZKP o. Dębogórze/Kosakowo pod kierownictwem Tadeusza Korthalsa. Tradycyjnie po mszy miało miejsce przekazanie chleba na ręce gospodarza dożynek czyli wójta gminy Kosakowo przez tegorocznych Starostów Dożynek, Państwa Agnieszkę oraz Sylwestra Raduchę z Pogórza. Wśród wielu zaproszonych gości pojawili  się także poseł na sejm Henryka Krzywonos oraz Barbara Nowacka  jak również senator Sławomir Rybicki. W tym roku gmina Kosakowo gościła także przedstawicieli zaprzyjaźnionej gminy z Francji Gonneville-la-Mallet.

Całe wydarzenie obfitowało w moc atrakcji, począwszy od przepięknie wystrojonych i ozdobionych namiotów 10 sołectw, gdzie tradycyjnie na swoich mieszkańców i sympatyków czekali sołtysi wraz z radymi sołeckimi, aż po strefę rozrywki oraz bogatą ofertę gastronomiczną ze stoiskami oraz food truckami. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany plac zabaw, strefę NERF oraz mobilne boisko, gdzie można było nie tylko pograć w piłkę, ale również zjeść owocową przekąskę. Wyjątkową atrakcją tego dnia dla odważnych był lot helikopterem, z którego na rozpoczęcie wydarzenia wykonał skok spadochronowy Piotr Taczała, strażak OSP w Kosakowie, rekordzista świata skoku z balonu.

W programie nie zabrakło także muzycznych atrakcji, a wśród nich znalazły się występy Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo pod batutą Zbigniewa Kostrzewskiego oaz chóru „Morzanie” pod kierownictwem dyrygenta Pawła Nodzaka. Pojawili się również najmłodsi artyści z gminy Kosakowo „ Dębogórskie Kwiatki” prowadzone przez Sabinę Pienczke oraz Teresę Czerwińską oraz „ Jantarki” pod kierownictwem Aleksandry Pająk. Jeśli zaś chodzi o sportowe emocje, to tego dnia odbyły się również Międzynarodowe Mistrzostwa Gminy Kosakowo w Petanque w kategorii  55 + Polska – Francja, jak i zostały wręczone puchary za udział w zawodach strzeleckich pt. „Strzelecka sołtysiada 2022” o puchar wójta gminy Kosakowo, które odbyły się 31 sierpnia z inicjatywy radnego gminy Michała Przysieckiego oraz Koskowskiego Klubu Sportowego Neptun.

Odbyło się również na dożynkowej scenie kilka konkursów, w tym z udziałem dzieci, które mogły sprawdzić swoją wiedzę z plonów rolnych oraz dla sołtysów, w którym panie miały za zadanie wbijać gwoździe, a panowie nawlekać koraliki. Na zakończenie zabawy konkursowej Rady Sołeckie wzięły udział też w rywalizacji pod hasłem „Przysłowia ludowe mądrością narodu”, a wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni m.in. statuetkami tegorocznych dożynek gminnych.

Zwieńczeniem tegorocznych dożynek były koncerty gwiazd wieczoru, zespołów: Loka oraz Long & Junior, które zostały poprzedzone występem Anny Wolnej. Imprezę prowadziła Anna Padée.

Fot. STykówka S.Tomaszewska