Wielka Sowa – to najwyższy szczyt Gór Sowich (1014 m). Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 r. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 r., znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie stoi obecnie wspomniana wieża.

Ucho Igielne należy najciekawszych i najczęściej fotografowanych zabytków Sandomierza. To zwężająca się ku podstawie, dawna furta dominikańska, a zarazem ważne przejście łączące Stare Miasto ze znajdującym się poza murami miejskimi kościołem świętego Jakuba. Niegdyś w murach obronnych Sandomierza istniały dwie furty, przez które możliwa była komunikacja po zamknięciu bram. Do dziś przetrwała tylko jedna z nich. Znajduje się po zachodniej stronie Starego Miasta, w zachowanym fragmencie murów obronnych. Legenda głosi, że jeśli ktoś ma zbyt dużo na sumieniu, przejście samo ulegnie zwężeniu i zamknie.

Do 2019 r. najmniejszym miastem w Polsce była Wiślica, pełna średniowiecznych zabytków. Jednak obecnie palma pierwszeństwa w tej prestiżowej dziedzinie przypada komuś innemu. Opatowiec, położony w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, liczy niespełna 400 mieszkańców. Prawa miejskie posiadał w latach 1271–1869. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku.