Używana przez Ciebie przeglądarka jest nieaktualna. Prosimy o aktualizację.
cofnij

Z życia szkół – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach

  • kancelaria

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach

Bicie rekordu w prowadzeniu resuscytacji

16 października o godz. 12.00 nasza szkoła wraz ze Stowarzyszeniem Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki przystąpiła do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Inicjatorem była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 34 uczniów z klas VIII przez pół godziny, nieprzerwanie prowadziło resuscytację na 6 fantomach. Przyczyniliśmy się tym samym do pobicia rekordu, który wyniósł 92 049 osób. Jednocześnie uświadomiliśmy młodzieży, jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia w nagłych sytuacjach.

18 października 2018 r. klasy I miały swój uroczysty dzień pasowania na ucznia. Szkołę odwiedzili różni, ważni goście: Pani Dyrektor Anna Szymborska, Wicedyrektor Alina Gajewska, Zastępca Wójta Marcin Majek, Przewodniczący Rady Gminy Marcin Kopitzki, Przedstawicielka Rady Rodziców p. Olga Pawłowska oraz Ksiądz Andrzej Wiejak. Na uroczystość przybyły także wróżki. Zła wróżka zamieniła nosy pierwszaków w żółte dzioby. Z pomocą dobrej wróżki, pierwszaki odwiedziły różne krainy i zdobyły ważne atrybuty, które pomogły odczarować złe zaklęcie. Radości było co niemiara. Dzieci z ogromną powagą i niezwykłą grzecznością stały się uczniami. Starsi koledzy z klas III obdarowali pierwszaków drobnymi upominkami. Swoje podarunki wręczyli również rodzice, wróżki oraz ksiądz. Teraz możemy zawołać razem z pierwszoklasistami:

,,Witaj szkoło, będzie nam wesoło!”.

Turniej piłki halowej

Dnia 30.10.2018 roku w Szkole Podstawowej w Mostach odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. W turnieju startowały szkoły podstawowe z terenu gminy Kosakowo: Mosty, Pogórze i Dębogórze. Rozgrywki zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych: klasy VI i młodsze oraz klasy VII i VIII.

Po zaciętej walce szkoły uplasowały się na następujących miejscach:
klasy VI i  młodsze – I miejsce SP Mosty, II miejsce SP Pogórze, III miejsce SP Dębogórze
klasy VII i VIII – I miejsce SP Pogórze, II miejsce SP Mosty, III miejsce SP Dębogórze
                                 Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy!

„Matematyka od kuchni” mPotęga

Projekt „Matematyka od kuchni” autorstwa Pani Ewy Fojt i Pani Natalii Freiberg, dofinansowany przez Fundację mBanku jest już na półmetku. Zajęcia nadal cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Uczniowie co dwa tygodnie spotykają się by wspólnymi siłami rozwiązywać matematycznie zaszyfrowane zagadki kulinarne. Na początku zamieniają się w małych detektywów, by potem wcielić się w rolę Magdy Gesler i przygotować tajemnicze danie. Młodzi matematycy do tej pory rozszyfrowali już cztery przepisy kulinarne, przez co poprawili swoje umiejętności związane z zamianą jednostek, co dla niektórych uczniów jest problematyczne. Dzieci przygotowały już między innymi naleśniki, zdrowy deser z kaszą kuskus i owocami, smakowite gofry, na które z pewnością pokusiłby się każdy łasuch. Wspólnymi siłami opracowały grę dydaktyczną „memory”, która ma pomóc innym w nauce matematyki, a konkretnej w nauce zamiany jednostek. Młodzi matematycy są coraz bardziej zafascynowani matematyką i jej zastosowaniem w życiu codziennym. Mamy nadzieje, że ten zapał pozostanie z nimi jeszcze długo po zakończeniu projektu „Matematyka od kuchni”.

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Mostach

18 października tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Mostach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona. W tym wyjątkowym roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości uczniowie zapoznawali się z sylwetkami wodzów, którzy zasłużyli się w naszej historii wielkimi dokonaniami.  Pojawił się więc i Jan III Sobieski, i Józef Poniatowski, i Józef Piłsudski. Nie zabrakło oczywiście patrona szkoły, czyli Piotra Dunina. Uczniowie upamiętnili ich dokonania w postaci scenek teatralnych i prezentacji. Uroczystość zakończyła się wspólnym tańcem.

 

Wystawa „Krzyżykiem malowane”

W bibliotece szkolnej w Mostach rozpoczęła się innowacja pedagogiczna „Dzieła rękami nauczyciela”. Innowacja stwarza możliwość poznania nowości książkowych, pobudza twórczy potencjał dzieci w odbiorze sztuki, umożliwia spotkania z pasjonatami – nauczycielami oraz zachęca do aktywnego uczestnictwa w warsztatach artystycznych. Październik był miesiącem wystawy twórczości p. Katarzyny Lubockiej „Krzyżykiem Malowane”. Przez 3 tygodnie podziwialiśmy obrazy wyszywane techniką haftu krzyżykowego. Jej dzieła przyciągały wzrok uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Nie ma co się dziwić, są piękne. Na koniec wystawy chętni uczniowie pod okiem p. Kasi spróbowali swoich sił w tej jakże „żmudnej  i trudnej” pracy. Piątkowe popołudnie spędziliśmy z igłą i nitką w ręce. Na efekty prac trzeba jeszcze poczekać. Uczniowie stwierdzili, że hobby pani Kasi to „ciężka robota”.

 

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Mostach

9 listopada  uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Mostach świętowali  stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się  uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas 4-8 zmierzyli się w konkursie historycznym. Mieli też okazję dowiedzieć się nieco więcej o powstaniach narodowych, obejrzeć poloneza pięknie zatańczonego przez uczniów klas 8 i poznać bliżej Kaszubów zasłużonych dla Niepodległej. Czas umilał śpiew chóru szkolnego oraz zespołu muzycznego z klas 8. Przedstawiciele klas wymalowali też piękne pejzaże na podstawie opisów z „Pana Tadeusza”. Wszyscy wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewali hymn narodowy. Apel był też okazją do wręczenia nagród w konkursach o tematyce patriotycznej – recytatorskim, wokalnym oraz plastycznym.

 

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter